TÜRKİYENİN EN BÜYÜK RÜZGAR SANTRALİNİN AÇILIŞI YAPILDI

TÜRKİYENİN EN BÜYÜK RÜZGAR SANTRALİNİN AÇILIŞI YAPILDI

Polat Enerji, 150 megavat gücündeki Türkiyenin en büyük rüzgar santralinin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın katılımıyla gerçekleşti. Yıllık olarak yaklaşık 400 milyon kilovatsaat elektrik üretimi yapacak santral, doğal gaz faturalarının her yıl 40 milyon dolar düşmesini sağlayacak.

 

Polat Enerji 150 megavat güce sahip Türkiyenin işletmedeki en büyük rüzgar enerji santrali Geycekin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Enerji Bakanı Taner Yılmaz, TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu, EPDK kurulu üyeleri ve çok sayıda özel sektör temsilcisinin katılımıyla Kırşehirde gerçekleşti.

 

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Santral kendi alanında ülkemizin en büyük enerji santrallerinden birisi. 285 milyon dolarlık yatırım ile ülkemize kazandıran sayın Adnan Polat beyin şahsında ortakları ile birlikte Polat Enerji şirketini tebrik ediyorum" diyerek şu şekilde konuştu:

 

"Türkiye geliştikçe, büyüdükçe üretimi arttıkça refah seviyesi yükseldikçe enerji talebi, enerji yatırımı ihtiyacı sürekli artıyor. Bir ülkenin refah düzeyi nedir diye baktığınız zaman. O ülkenin enerji tüketimine bakılır. Enerji tüketimi fazlaysa refah düzeyi de fazladır. Bugün Türkiye 12 yıl öncesine göre iki kat fazla enerji tüketiyor. 120 milyar dolarlık yeni enerji yatırımına ihtiyacımız var. Enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmamız stratejik bakımdan hayati öneme sahip. Devreye giren her enerji tesisi bizim için altın kıymetinde. Bununla birlikte doğalgaz ve petrol yerine kömüre dayalı termik santraller ve diğer kaynakları ikame etmenin çabası içindeyiz.

 

"Yenilenebilir enerji yatırımları için özendirici teşvikler veriyoruz"

 

Türkiyenin hedeflendiği şekilde büyümesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, “Kömür ve nükleer enerjiyi de kullanacağız, Sinop ve Akkuyu ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Elbette tahrip etmeden çevreyi bozmadan bunu yapacağız. Ne çevreciliğin kalkınmamızı engellemek için silah olarak kullanılmasına izin vereceğiz. Şu 12 yılda bizim Türkiye genelinde diktiğimiz ağaç ve fidan miktarı 3.5 milyar. Bunların yaklaşık 600 milyonu yetişmiş ağaçlardır. Diğerleri fidandır. Süratle bunu dikmeye devam ediyoruz. Dengeli sürdürülebilir bir kalkınma anlayışı ile ülkemizi 2023 hedefine ulaştırmakta kararlıyız. Enerji yatırımlarında önceliği özel sektöre veriyoruz. Özel sektörümüzü bu alanda yatırım yapmaya teşvik ediyoruz ve yine edeceğiz. Yenilenebilir enerji yatırımları için çok daha özendirici teşvikler veriyoruz” dedi.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Büyüyen Türkiyenin küçülen enerjisi olmaz. Türkiyenin ekonomik büyümesinden daha yukarılarda büyüyerek buraya geldik. Tüm katılımcılarla beraber Kırşehir çok önemli enerji yatırımları kazandı. Türkiyenin vazgeçilmez yenilenebilir enerji kaynaklarından en nadide olanlarından biridir. Büyümemiz ve gelişmemiz devam edecek. Engeller tabii ki olacak. Her birisi makul noktalarda değil. Biz samimi çevrecileri istisna tutarak mücadelemize devam edeceğiz. Türkiyedeki oluşan güçlü siyasi yapı ile birlikte büyüme ve gelişme devam edecek" diye konuştu.

 

"Her enerji kaynağı ile alakalı yatırımın bir karşıtı var"

 

Bakan Yıldız, “Rüzgar enerji santrallerinin yapımına karşı çıkan çevreciler olduğuna değinerek "Büyümemiz, gelişmemiz devam edecek. Engellerimiz var mı? Engellerimiz tabi ki olacak. Bunlar makul noktalarda mı? Her birisi çok makul noktalarda değil. Dünyaya bakalım. Ülkemize bakalım. Ne kadar makul olduğunu bir kez daha anlarız. Her enerji kaynağı ile alakalı yatırımın bir karşıtı var. Nükleer patlıyor. Kömürler isli. Rüzgarlar kuşlar yüzünden yapılamıyor. Biz bu yatırımları yaparken bir araştırma yaptık. İngiltere, rüzgarla alakalı bir araştırma yapmış. O araştırmalarda rüzgar güllerinin herhangi bir sakıncası olmadığını gözlemlemiş. İspanyada bir rüzgar çiftliği var. Orada kuşlarla alakalı bir araştırma yapılmış ve araştırmada yalnızca tribün başına 0a 38 civarında kuş öldüğü tespit edilmiş. ABDde yalnızca binalara çarpmaktan dolayı yaklaşık bir milyar adet kuş ölüyor her yıl. Araçlara çarpmaktan dolayı yaklaşık 80 milyon adet kuş ölüyor. Eğer biz kuşlarla alakalı sevgimizi ortaya koyacaksak bunu rüzgar gülleri üzerinden değil, özellikle binek olarak kullandığımız araçlar ve binalar üzerinden yapmamız lazım” dedi.

 

Açılış töreninde konuşan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, 1998 yılında 8,7 MW olarak başlayan rüzgar enerji yatırımlarının, bugün 3 bin 650 MW kurulu güce ulaştığını belirterek, “Rüzgar enerjisinde son bir yılda kurulu gücün yüzde 32 arttı. Bu artış son beş yıl dikkat alındığında, yüzde 360 artış oranıyla 791 MWdan 3 bin 650 MWye ulaştı. Rüzgardan üretilen elektrik miktarı geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 12 civarında artış göstermiş ve 8 milyon 366 bin MW saate ulaşmıştır. Nisan ayı sonu itibariyle TEİAŞ tarafından belirlenen 3 bin megavatlık kapasitenin tamamı için önlisans başvuruları alacağız. Bu başvurular için sektör oyuncuları tarafından yaklaşık bin 400 ölçüm istasyonu kuruldu. Bu rakam bize rekabet ortamında yatırımcılar arasında çetin bir yarışın olacağının göstergesidir” dedi.

 

“Hedefe ulaşmak için dönemsel planlamalar yapıyoruz”

 

2014 yılı içerisinde yaşanan lisans iptallerine de kısaca değinen Mustafa Yılmaz, “Yasal çerçevede zorunluluklarını yerine getiremedikleri nedeniyle bazı lisansların iptal ettik. Lisans iptalleri kurum olarak bizim açımızdan kanunu uygulamanın bir gereğiydi. Hiçbir zaman gerçek yatırımcıyı mağdur etmedik. Kurul üyesi arkadaşlarımızla birlikte aldığımız her kararda mutlaka empati kuruyoruz” dedi. Her lisans başvurusunun tek tek ayrıntılarıyla inceleyerek yatırım yapmak için çabalayan gerçek ve samimi yatırımcıları mağdur etmemek için gerekli düzenlemeleri yaptıklarını ifade eden Yılmaz, “Kurum olarak 2023 yılına kadar rüzgar enerjisinde 20 bin megavat kurulu güç hedefine ulaşmak için dönemsel planlamalarımızı yapmaktayız. Önümüzdeki yıllarda inşallah bugün açılışını yaptığımız santral gibi yeni rüzgar santrallerinin de art arda devreye alınacağı yıllar olacaktır” dedi.

 

Hidroelektrik, Rüzgar ve Güneş santralleriyle yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının en üst düzeyde değerlendirileceğinin altını çizen Yılmaz, “Bu yatırımlar şüphesiz, gerçekleşen ekonomik ve siyasi istikrar ortamında özel sektörümüzün yatırımcı ruhu sayın enerji bakanımızın koordinasyonu sayesinde gerçekleşmektedir” diye konuştu.

 

 

"Yatırım tutarımız 1 milyar doların üzerine çıktı”

 

Polat Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, şimdiye kadar 8 rüzgar enerjisi santralinin yatırımını hayata geçirdiklerini belirterek, “Polat Enerji rüzgar enerjisi alanında Türkiyenin en büyük kurulu güce sahip şirketi. Bu liderliğimizi sürdürmek için de yatırımlarımıza devam ediyoruz. Önümüzdeki 3 ile 5 yıl içerisinde kurulu gücümüzü en azından 2 katına çıkarmayı hedefliyoruz. İlk rüzgar enerji santralimiz Burgazı 2007 yılında, Sayaları ise 2008 yılında ticari işletmeye aldık. Bu santrallerimizi sırasıyla 2009da Soma, 2011de Seyitali ve 2012de Poyraz, Samurlu ve Kozbeyli takip etti. En son yatırımımız da 150 megavat kurulu gücü ile şuan Türkiyenin en büyük operasyonel santrali olan Geycek. 100 megavatlık kapasite artışı devam eden Soma Enerji Projemiz de tamamlandığı zaman 240 megavat kurulu güce ulaşarak Geycekin rekorunu kıracak. Polat Enerji olarak, toplam yatırım tutarımız 1 milyar doların üzerine çıktı” dedi.

 

“Avrupanın en büyük rüzgar santralini yapmak istiyoruz”

 

Avrupanın en büyük rüzgar santralini Türkiyede yapmak istediklerinin altını çizen Polat, “Türkiyenin lisanslanmış ancak üretime geçmemiş en büyük rüzgar santrali unvanı da yine Polat Enerjiye ait Soma Rüzgar Enerji Santraline ait. Halen 140 MW ler seviyesinde kurulu güçle üretim yapan Soma RES, hazırlıkları süren kapasite artırımı yatırımıyla, 240 MW lik kurulu güce ulaşacak” dedi.

 

 

KAYNAK: 30/01/2015 http://www.petroturk.com