Özgeçmiş

Özgeçmiş

1960 yılında Gaziantep’te doğdu. İlköğrenimini Dayı Ahmet Ağa İlkokulu, ortaöğrenimini Gaziantep Koleji, Lise eğitimini İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde tamamladı.

1978 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne giren Mazıcıoğlu, 1 yıl okuduktan sonra 1979 yılındaYıldız Üniversitesi Makina Mühendisliği Fakültesi’ne girdi. 1983 yılında Makina Mühendisliği eğitimini tamamlayanMazıcıoğlu, 1986 yılında aynı üniversitede Isı Proses dalında yüksek lisansını tamamlayarak Makina Yüksek Mühendisi unvanını aldı.

Askerlik görevini; Gaziemir/İzmir’de Askeri Öğrenci olarak ve Malatya 2.Ordu Şoför Er Eğitim Alay Komutanlığında, Malatya Orduevinde Yedek Subay olarak tamamladı.

Tekstil sektöründe, inşaat müteahhitliği, doğalgaz, mühendislik hizmetleri sektörlerinde yönetici olarak faaliyette bulundu.

Halil Mazıcıoğlu, siyasi hayatına AK Parti’de başladı. AK Parti Gaziantep Teşkilatı’nın pek çok kademesinde görev alan Halil MAZICIOĞLUsırasıyla; Gaziantep Şehitkamil İlçe Başkan Yardımcılığı (Siyasi ve Hukuk İşleri Başkanlığı), AK Parti Gaziantep İl Başkan Yardımcılığı (Tanıtım ve Medya Başkanlığı), Gaziantep Şahinbey Belediyesi Başkan Danışmanlığı, AK Parti Gaziantep İl Başkan Yardımcılığı (İl Sekreterliği) görevlerinde bulundu.

Milletvekilliği Görevleri: 23.Dönem ve 24. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziantep Milletvekili, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar,Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi, Türkiye – Moğalistan Parlementolararası Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Asıl Üyeliği, Gemi İnşa Sanayindeki iş güvenliği ve çalışma şartlarının sorunlarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu Üyeliği, Macaristan Ulusal Ekonomi ve Bilişim Komisyonunun daveti için Macaristan’a resmi ziyaret (Nabucco projesi olmak üzere, enerji, doğalgaz,tabii kaynaklar konuları), Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar,Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Katip Üyesi, Madencilik Sektöründeki Sorunların Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Mecli Araştırması Komisyonu Üyeliği, Spor Kulüplerinin sorunları ile sporda şiddet sorununun araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırması Komisyonu Üyeliği.

Genel Merkez Görevleri: Hatay ili Danışman Milletvekili, Kahramanmaraş ili Danışman Milletvekili, Adıyaman ilinde Komisyon Üyesi İl, İlçe ve Belde Belediye Başkan Aday Adayları temayül yoklaması (SKM Görevlendirme), Hatay ili aday listelerinin İl ve İlçe Seçim Kurullarına verilmesine nezaret etmek ve alındı belgelerinin birer suretini Genel Merkeze getirmek için (SKM Görevlendirme), Nevşehir ili Danışman Milletvekili, Malatya ili Danışman Milletvekili, Konya ilinde Milletvekili Aday Adayları temayül yoklaması (SKM Görevlendirme), Bitlis İli Danışman Milletvekili.

Halil Mazıcıoğlu evli ve 2 çocuk babasıdır.