MUHALEFETTEN DE DESTEK ALDIM

MUHALEFETTEN DE DESTEK ALDIM

AK Parti Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu, gazetemize dolu dolu açıklamalarda bulundu. Başkanlığını yaptığı komisyonda ve parlementoda yaptığı çalışmaları anlatarak başladığı açıklamalarında Milletvekili Mazıcıoğlu, Gaziantep’in en büyük sorununun ulaşım ve TEDAŞ konusu olduğunu dile getirdi. Mazıcıoğlu, Büyükşehir Beleidye Başkanı Fatma Şahin’den ve ilçe belediyelerinden övgü dolu sözlerle bahsederken, Gaziantep basınına vizyon kattığına inandığı Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay’a da teşekkür etti. Hızla büyüyen ve gelişen Gaziantep’in, sanayide teknoleji üretmeye başlaması gerektiğini de dile detirdi. Mazıcıoğlu ayrıca, il emniyet müdür ve il milli eğitim müdürünün değişmesiyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

 MUHALEFET DE DESTEKLEDİ

Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı, AK Parti Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu komisyon başkanı seçildiği süreci anlatarak başladığı söyleşide, “Bir yıl oldu, komisyon başkanımız Nihat Zeybekçi bakan olarak atanınca, komisyon başkanlığı boş kaldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ilk defa, birisi muhalefet ve iktidarın tam oyuyla komisyon başkanı seçildi. Tabi, bu görev nasibimizde varmış. Komisyon başkanlığı olur ya da olmaz, ama benim bu göreve layık görülmem beni çok mutlu etti. Muhalefet milletvekillerimiz dahi, benim komisyon başkanı olmamı istemiş. Bu beni onurlandırdı. Gaziantep siyaset tarihinde bakanlar oldu, milletvekilleri oldu, ama ilk defa bir Gaziantep milletvekili komisyon başkanı oldu. Muhalefet ve iktidar olarak birlikte çalışma kararları alıyoruz. Sanayi, ticaret, enerji gibi konularda ciddi çalışmalar yapıyoruz. Tabi bu konularda genelde ülkemiz ve kentlerimiz için çalışmalar yaptığımız için, muhalefet edecek bir durum da yaşanmıyor. Muhalefetten ciddi bir destek görüyoruz” ifadelerinde bulundu.

“HERKESE KAPIMIZ AÇIK’’

Komisyonda ne gibi çalışmalar yapıldığını anlatan Milletvekili Mazıcıoğlu, “Ben komisyon başkanı olarak, en çok kapım açık oturmaya gayret ediyorum. Her sektöre yardımcı oluyoruz. Sanayi, ekonomi, ticaret ve birçok alanda sektör temsilcilerine yardımcı oluyoruz. Komisyona mecliste birifing vermek isteyen herkese kapımız açık, bizi davet eden her yere yetişmeye çalışıyoruz. Sadece önümüze kanun gelince çalışan bir komisyon değiliz, sektör ile içiçe çalışıyoruz. Bizde kanunlar tartışılarak, vatandaşa en yararlı hale getiriliyor. Mesela perakende ve ticaret kanunu bizim komisyonumuzdan çıktı” dedi.

2014 YILI VE MADENCİLER

2014 yılının maden kazaları dolayısıyla Türkiye açısından pek iyi bir yıl olmadığını dile getiren Mazıcıoğlu, “2014 yılı Türkiye açısından maden anlamında pek iyi bir yıl olmadı. Madende çalışan işçilerimiz kaybettik. İşte bu noktada bakanlıklarımız ‘ne yaparsak bu gibi talihsiz maden ve sanayi kazalarının önüne geçebiliriz’ şeklinde bir çalışma yaptı. Bu, sadece enerji bakanlığıyla değil, sektör temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de bizimle birlikte çalışmalar yaptı. Çevreye uyumlu, işvereniyle, mühendisiyle hiçbir kaza yaşanmadan maden çalışmaları yapılsın istiyoruz. Maden kazasını yaşandığı Soma’da bir gün kaldım. Ama nasıl kaldığımı ben ve Allah biliyor. Gözyaşı, stres, yas ve daha birçok duyguyu bir arada yaşayan insanlar var” şeklinde konuştu.

“AY, BASINA VİZYON KATIYOR”

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay’ın Gaziantep basınına vizyon kattığını dile getiren Mazıcıoğlu, “Komisyon çalışmalarımızda, birçok konuda basında yer alan haberler her zaman doğru olmayabiliyor. Yanlış bilgi alınıyor ve haberler ona göre kaleme alınıyor. Öyle olunca vatandaş yanlış bilgilendiriliyor. Bu anlamda Gaziantep basınını ayrı tutuyorum. Çünkü, özellikle Gaziantep’te gazetecilik çok ayrı bir boyut kazandı. Doğruları olduğu gibi yansıtıyor. Bu anlamda da hem Gaziantep basınına, hem de Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay’a teşekkür ediyorum. Genç, dinamik ve heyecanıyla Gaziantep basınınnın çıtasını yükseltmek için elinden geleni yapıyor. Bu anlamda ciddi katkılar sağladığını da biliyorum. Tabi bizim bu teşekkürü etmemiz gerekiyor. Çünkü hizmet eden herkes, sadece kuru bir teşekkür için bu hizmetleri sağlıyorlar. Kimsenin başka bir beklentisi yok. O yüzden yeniden İbrahim Ay’a bu anlamda teşekkür ediyorum. Basın, vatandaşımızın doğru bilgilendirilmesi açısından son derece önemli” diye konuştu.

MADEN KANUNU KOMİSYONDAN GEÇTİ

Başkanlığını yaptığı komisyonun 4 bakanlık ile ilgili yasaları görüştüğünü aktaran Mazıcıoğlu, “Bizim komisyonumuzda Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı’nın yasalarının tamamı geçiyor. Bizler gece gündüz çalışarak, vatandaşlarımızın yaşantısında herhangi bir sorunla karşılaşmaması için kanunlar çıkarıyoruz. Maden kanunu komisyondan geçti ve haftaya Genel Kurul’da. Kabul edilirse, maden kazalarının önüne geçmek için çok büyük bir adım atılmış olacak” açıklamalarında bulundu.

YERLİ, YENİLİKÇİ SANAYİ

 Sanayi denilince, Türkiye’de akla gelen illerin başında Gaziantep’in olduğunu kaydeden Mazıcıoğlu, şöyle konuştu; “Son 12-13 yılda ülke olarak sanayideki üretimde önemli bir adım attık. Sanayi denilince Gaziantep’in ülkemizdeki en önemli sanayi şehirlerinden olduğunu söylemeliyiz. Bu anlamda sanayi odamıza, ticaret odamıza, organize sanayi bölge başkanlığımıza ve tüm sanayicilerimize teşekkür ediyoruz. Bizim hedefimiz yüksek teknolojiye geçiş yapmaktır. Ar-ge, üniversite, sanayi işbirliği gibi çalışmalar yapmayı hedefliyoruz. Yerli, yenilikçi ve yeşil üretim anlayışı ile sanayi yapmamız gerekiyor. Yerli bir üretim sağlanmazsa başkası onu üretiyor. Ayrıca sektörel ve bölgesel düzeyde olmak üzere, iki yönlü üretim anlayışı geliştiriyoruz. Daha yüksek katmadeğere sahip ürünler üretmek istiyoruz. Bu anlamda firma temsilcileri ve yetkililerle sürekli bir araya geliyoruz. Bölgesel bazlı çalışmalarda, her bir ilin potansiyelini ve sektörel gelişmelerini takip ediyoruz.”

OSB MÜJDESİ

Havaalanı yolu üzerindeki sanayi alanının, OSB olarak onay aldığını müjdeleyen Mazıcıoğlu, bu konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi; “2000’li yıllarda yüksek enflasyon, yüksek borçlar, yüksek faiz, piyasalardaki belirsizlik konuşuluyordu. Ama şimdi iş dünyamızın gündeminde üretim, yüksek katmadeğer, nitelikli işgücü, ihracat konuşuluyor. Çaycı birine borç verirken, dövize çevirip borç veriyordu. Çok şükür bu günleri atlattık ve şimdi üreten bir Türkiye, üreten bir Gaziantep var. Gaziantep’te 2014 yılı sonu 6 Milyar 700 Milyon ihracat yapmışız. Ama bunu açıkçası 7 milyar olarak bekliyordum. İnşallah önümüzdeki yıl daha da arttıracağız bunu. Dünyaya örnek bir model olan OSB’ler, bugün altyapı gibi fiziksel sorunları aşmış, ülkemizde çevre dostu yeşil üretimin tek adresi haline geldi. Ülkemizde 283 adet OSB var. Gaziantep OSB ise, bunların içinde en büyüğü kabul ediliyor. 5. OSB doldu. Şimdi Polateli-Şahinbey OSB’si için çalışmalar yürütüyoruz. Havaalanı yolundaki OSB alanımız da OSB olarak onaylandı. Bunun da müjdesini Gaziantep’e vermiş olalım.”

“SANAYİŞME OLMADAN ÜLKE OLMAZ”

Gaziantep’in sanayi yatırımları açısından güven veren bir kent olduğunu ve bu yüzden sanayicilerin yatırım yapmaktan çekinmediklerini kaydeden Mazıcıoğlu, Gaziantep sanayicileriyle gurur duyduğunu söyledi ve Erdemoğlu Holding’in yaptığı bir yatırımla ayrıca gurur duyduğunu söyledi. Mazıcıoğlu, bu konuyla ilgili olarak da, “Sanayileşme olmadan ülke olamaz. Üretimi olmayan ülkelerin yaşaması mümkün değil. Gaziantep, son yıllarda ülkemiz sanayi açısından başarı çıtasını yükselten bir kent. 5 OSB’de 800’den fazla sanayicimiz var. Gaziantep’te güven duygusu, yatırımı teşvik ediyor. Reklam olsa da, bunu söyleyeceğiz. Çünkü gurur duyuyorum. Erdemoğlu Holding 102 Milyon Dolar’a, yılların polyester ve elyaf üreten bir işletmesini satın aldı. Bu gaziantep için son derece önemli ve gurur vericidir. Kalkınma hamlesi budur işte” ifadelerinde bulundu.

“ESAS AKTÖRLER SANAYİCİLER”

Gaziantep’in sanayide başarı sağlamasında, esas aktörlerin sanayiciler olduğunun da altını çizen Mazıcıoğlu, “Biz, Gaziantep’in başarısında esas payın üretim yapan, istihdam sağlayan firmalara ait olduğunu biliyoruz. 2002’de bizim ihracatımız 620 Milyon Dolar’dı. 2013’te 6,5 Milyar Dolar, 2014’te 6,7 Milyar Dolar. Türkiye ihracatını 4 kat arttırırken; Gaziantep 10 kat artırıyor. Bu çok önemli. Bu, Gaziantep’in Türkiye’den daha hızlı kalkındığını gösteriyor. Bu rakamlar Gaziantep’in imalat sanayisinin, Türkiye imalat sanayisinden büyük bir paya sahip olduğunu gösteriyor. İhracat ve üretimdeki artışlar takdiri ve övgüyü hak ediyor. Gaziantep, çevresindeki olumsuz gelişmelere rağmen büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. En önemlisi Gaziantep, petrol ya da doğalgaz satarak değil, tamamen üreterek ve ürettiğini satarak başarı elde ediyor. Rekabetçi genç sanayicilerimiz de, tüm dünyada isim yapmaya başladı. Gittiğim ülkelerde bunu duyuyorum” dedi.

Gaziantep’in, sanayide teknoloji üretme evresine geçme zamanının da geldiğini vurgulayan Mazıcıoğlu, “Gaziantepli sanayicilerimiz nasıl ki bu şehri bir sanayi üssüne çevirdiyse, şimdi de bu kenti bir teknoloji üretme merkezi ve tasarım üssü haline getirmeye çalışmalıdır. Bunun da yapılacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

GAZİANTEP’İN EN BÜYÜK SORUNU

Gaziantep’in en büyük sorununun ulaşım, trafik ve elektrik kesintisi olduğunu aktaran Milletvekili Halil Mazıcıoğlu, “Gaziantep hızlı büyüyen ve hızlı kalkınan bir şehir. Tabi böylesine hızlı büyüyen ve kalkınan, nüfusu hızla artan bir şehirde ister istemez bazı sorunlar da yaşanabiliyor. Bana göre, Gaziantep’in şu anda en büyük problemi ulaşım ve elektrik sorunudur. Vatandaştan bize sorun olarak bildirilen en öenmli iki konu bu. Bunu hep duyuyoruz ki, TEDAŞ konusunda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Ama bu konularda ciddi çalışmalar yapılıyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin ekibiyle birlikte, ulaşım ve trafik konusunda başarılı çalışmalar yapacak ve bu sorunu çözecek. Bana göre en önemli iki sorun, bu konularda gereken çalışmalar yapılacak ve sorunlar kısa sürede çözülecek diye düşünüyorum” ifadelerinde bulundu.

ARSA VE KONUT RANTI

Gaziantep’te arsa rantının son bulduğunu ve bu durumdan son derece memnun olduğunu anlatan Mazıcıoğlu, “Beni mutlu eden bir durum var Gaziantep’te. Kısa bir süre öncesine kadar arsa ve konut fiyatları ciddi şekilde artmış ve bu sektörde ciddi bir rant dönmeye başlamıştı. Ama şimdi duyuyorum ki, böyle bir durum yaşanmıyor ve bu alandaki rant ortadan kalkmış durumda. Bu beni çok mutlu ediyor. Rant bitti, bunların hepsi yönetimle ilgili, projeyle ve ne yapmak istediğimizle alakalı bir durumdur. Biz arsa ve konut alanında yaşanan bu sorundan çok rahatsızdık ve buna yönelik çalışmalarımız netice verdi” dedi.

Gaziantep’in elektik kesintileri yaşamaması ve yaşadığı sıkıntıların çözülmesi için, Enerji-Sa’nın Gaziantep’e bir ekip gönderdiğini açıklayan Mazıcıoğlu, “EPDK’da miletvekillerimiz, Gaziantep’in elektrik sorununu masaya yatırdı. EnerjiSA, sorunları süratle çözeceğini söyledi. Kendileri, Gaziantep’in enerji konusunda bu kadar sorun yaşadığını bilmiyorlarmış. Şimdi buraya yeni bir ekip gönderdiler ve sokak lambalarında yaşanan sorunlardan başlayarak, elektrik konusunda şehrin yaşadığı sorunları hızlı bir şekilde çözeceklerini söylediler. Yani EnerjiSA buraya bir ekip gönderdi ve bu ekip tüm sorunların çözülmesi için çalışacak” şeklinde konuştu.

KESİNTİLER BİR FACİA

2015 yılında elektrik kesintisi yaşanmasını facia olarak niteleyen Mazıcıoğlu, havalimanı yolu üzerinde aydınlatma kablolarının çalındığını ve bu durumdan duyduğu üzüntüyü de şöyle anlattı; “Bir de insanlarımızın bazı şeyleri sorun haline getirdiğini ve sorunlar yarattığını görüyoruz. Havalimanı yolunda aydınlatmanın sağlanmadığını öğrendik. Bunu araştırdığımızda, yeraltından geçen aydınlatma kablolarının çalındığını öğrendik. Bu, çok çirkin bir durum. İşin kötü tarafı, elektrik konusundan anlamayan biri o kabloları çalamaz. Çünkü yerin altından giden kabloları elektrikten anlamayan biri çalamaz. Yeniden kablo siparişleri verildi, çalışmalar yapıldı ve havalimanı yolu üzerinde aydınlatma sağlandı. Bu konu için en az 40 defa aradılar beni. Bana GATEM’den, OSB’den telefon geliyor. ‘Elektriklerimiz kesildi’ diyorlar. İnşallah bu sorunları en kısa zamanda çözeceğiz. Özelleşme olduktan sonra, iki günde bazı şeyler düzeltimelez ama, sorunların daha da uzun süremeyeceğini söyleyebiliriz. 2015 yılında elektrik kesintisi yaşamak bir faciadır. Bu faciaya son vereceğiz.”

EĞİTİM SORUNU HENÜZ ÇÖZÜLMEDİ

Gaziantep’in eğitim sorununun da henüz çözülmediğini söyleyen Mazıcıoğlu, “Eğitim de Gaziantep’in ayrı bir sorunudur. Hayırseverlerimiz ve valimiz sürekli okul protokolleri yapıyor, sürekli eğitim konusunda ciddi çalışmalar yapıyor. Onlara çok teşekkür ediyorum. Ama bu iş sadece bina yapmakla olmuyor. Burada en büyük iş öğretmene, eğitimciye düşüyor. Öğretmen, öğrencisinin sorunuyla ilgilenmiyorsa, öğrencisiyle ilgilenmiyorsa istediğiniz kadar çalışma ya da okul yapın, eğitimdeki sorunları çözemiyorsunuz. Bizim kaliteli öğretmenlere ihtiyacımız var. Öğretmenlik bizim zamanımızda çok farklıydı” diye konuştu.

ŞAHİN, TAHMAZOĞLU VE FADILOĞLU’NA ÖVGÜ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in, kentin her sorunuyla ilgilenen bir başkan kimliğinde, çok  başarılı işlere imza attığını anlatan ve ilçe belediyelerinin de koordineli bir şekilde hizmet ettiklerini belirten Mazıcıoğlu şöyle konuştu; “Ben 3 belediyemize de, kentimize yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Çünkü Fatma Şahin başkanımızın, belediye başkanı olarak burada göreve başlamasıyla birlikte, birlik beraberlik içerisinde, sıfır sorunla belediyelerimiz çalışmalarını yürütüyor. İlçe belediyelerimizle Büyükşehir Belediyesi’nin koordineli çalışması, aynı yöne bakması ve hizmetlerde ortak bağlar kurması çok önemli. Şu anda ben görüyorum ki, Fatma Şahin başkanımız, başkanlığı döneminde bu koordineyi çok iyi sağlamış durumda. Kentin her sorunuyla ilgilenen bir belediyecilik anlayışıyla çalıştıklarını görüyoruz. Bize iletilen sorunları belediyelerimize iletiyoruz, belediyelerimiz anında çalışmalarını yapıyor.”

SÜREKLİLİK HER ZAMAN İYİDİR

İl Emniyet Müdürü’nün değişmesini de değerlendiren Mazıcıoğlu, bu konuda bir sürekliliğin olması gerektiğini ima ederek, “Gaziantep Emniyet Müdürümüz yine değişti. Tabi bu konu İçişleri Bakanlığı yetkisindedir. Sadece Gaziantep Emniyet Müdürü değişmedi, birçok ilin emniyet müdürü değişti. Mutlaka bakanlığımız bu değişmleri yaparken, belirli kıstaslara göre değişimleri yapıyordur. Yoksa Ali Gezer müdürümüz, elinden gelen çalışmaları Gaziantep için yaptı. Ben mesela milletvekilliğinde ikinci dönemimi yaşıyorum. Bazen ilk dönemimde yaptığım şeyleri daha farklı yapsaydım, diye düşündüğüm şeyler oluyor. Yani süreklilik önemli tabi. Ama dediğim gibi emniyet müdür atamalarına İçişleri Bakanlığı baktığı için, biz bu konuda bir tasarruftan söz edemeyiz” açıklamalarında bulundu.

ŞAHISLARLA İŞİMİZ YOK

İl Milli Eğitim Müdürü’nün değişmesini değerlendiren ve Gaziantep için olumlu temennilerde bulunan Mazıcıoğlu, söyleşiyi şu sözlerle sonlandırdı; “Milli Eğitim Müdürmüz de değişti. Bizim şahısla hiçbir işimiz yok. Ama şehre gelen isim işini hakkıyla yapmalıdır. Bu kente emek veren, hizmet eden, kentin kalkınması için iş yapan, çalışan herkesten Allah razı olsun. 3 gün Ankara’da, 4 gün Gaziantep’teyiz. Gaziantep ile ilgili her soruna ekibimizle çözüm bulmak için uğraşıyoruz. İnşallah şehrimize ve ülkemize faydalı işler yapmaya devam ederiz.” Mahmut ÖZKILIÇ

KAYNAK: 27/01/2015 http://www.gaziantepgunes.com