BÜYÜKŞEHİRDEN BAL ÜRETİCİLERİNE KOVAN DESTEĞİ

BÜYÜKŞEHİRDEN BAL ÜRETİCİLERİNE KOVAN DESTEĞİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, merkez ve ilçelerde arıcılık yapan bal üreticilerine destek olmak için arı kovanı dağıttı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Suludere Şantiyesindeki dağıtım töreninde, doğanın tevekkül etmek için büyük nimetler sunduğunu söyledi. 

Ağacından arısına, karıncasına kadar hepsinin insanların daha iyi yaşaması için fırsatlar sunduğunu vurgulayan Şahin şöyle konuştu:

“Sağlıklı bir yaşam ve çevre için özellikle bugün bal konusunda sağlığı artırıcı fırsatlar sunmalıyız. Bal ilaçsa, dermansa bizim bu ilacı, dermanı çocuklara sunmamız ve bizden daha iyi yaşayacakları dünyayı hep beraber inşa etmemiz gerektiği için buradayız. Her gün basından, gerçek bal mı, değil mi? İçinde hile var mı, yok mu? haberlerini görüyoruz. İyi kaliteli balı çoğaltacak fırsatları çiftçimize vermemiz lazım.” 

Çiftçi ve arı üreticilerin yanında olmak gerektiğine dikkati çeken Şahin, arının bal yapabilmesi için imkanların zenginleştirilmesi gerektiğini vurguladı. 

Şahin, dağıtılan arı kovanlarında daha modern ve sağlıklı bal üretilmesi gerektiğini belirtti. 

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz da balın önemini anlatarak, çiftçiye destek vermeye devam edeceklerini ifade etti. 

Konuşmaların ardından Şahin ve beraberindekiler, arıcılık yapan 80 kişiye, arı kovanı, iş tulumu, maske ve eldiven gibi malzemeleri dağıttı. 

Öte yandan yetkililer tarafından yaklaşık 5 yıl sürecek projeden, Arı Yetiştiricileri Birliğine üye olanların faydalanabildiği ifade edildi. haber merkezi

KAYNAK: 09/03/2015 http://www.gazianteppusula.com